Çocuk odası alırken dikkat edin

eloxy 09 Temmuz 2012 0
Çocuk odası alırken dikkat edin

Çocuk odasını hazırlamak için dekorasyona nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çocuğunuza oda hazırlamak, oldukça keyifli bir iş olmasına karşın, kara vermedeki zorlanmalar nedeniyle stresli bir hal de alabilmektedir.
Öncelikle çocuk odası yapılacak oda seçilmelidir. Odayı seçerken, ışık alması, nem, rutubet, gürültü gibi zararlı etkilerden uzak ancak fiziki olarak kolay ulaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse özellikle doğu cephesi tercih sebebiniz olmalıdır. Rahat havalandırılabilen, 20-22oC de tutabileceğiniz bir oda uygundur.

Çocuk odası dekorasyonunuzun bütününde kullanacağınız bir tema seçilmesi faydalıdır. Bu temayı seçerken çocuğun cinsiyetide önem kazanacaktır. Ancak mobilyadan örtülere, perdelere, aksesuarlara kadar pek çok noktada bir tema üzerinden ilerlemek, hem ne istediğimizi bilmemiz açısından önemlidir, hem de tasarımda bir bütünlük elde etmemizi sağlayacaktır.

Çocuk odasında bebeğin sadece uyumayacağı, pek çok ihtiyacının bu odada giderileceği göz ardı edilmemeli ancak, gereksiz eşyalarla da doldurulmamalıdır. Sade ve ferah oda tasarımları tercih edilmelidir. Seçim için bir ihtiyaç ve istek listesi hazırlamak faydalı olacaktır. Bu liste hazırlanırken, odanın büyüklüğü de gözönünde tutulmalıdır.

Mobilyaların boyalarında, dikkat edilmeli kanserojen madde içermeyen, kokusuz boyaların kullanıldığından emin olunması gerekmektedir. Ayrıca çocuğun yaralanmalarına karşın mobilyaların sivri ve köşeli olanlardan kaçınılmalıdır. Mobilyaların pencere kenarlarına koymayın çocuğun tırmanmasına olanak sağlanmaması gerekmektedir. Kırılabilen mobilyaları tercih edilmemesi de önem arz etmektedir.
Duvar boyaların renkleri ise genellikle pastel tonlarda ve gözü yormayan boyalar olmalıdır. Çocuk odalarında tavandan aydınlatma kullanılmalıdır. Aplik abajur ve lambaderler güvenlik problemi yaratır. Bununla birlikte çocukların tavandaki aydınlatmalar oldukça dikkatini çeker ve çok uzun uzun bakarlar. Bu nedenle, çok parlak ve direkt ışık vermemelidirler. Mümkünse kısılıp açılabilen aydınlatmalar tercih edilmelidir. Çocuk odalarındaki prizlere kapaklık yapılmalı, Zeminlerde kesinlikle kaymaz bir malzeme kullanırken, halıların altında kaydırmaz bant yapıştırılması uygun olacaktır.

Facebook Yorum

Leave A Response »

Yorum Yapabilmek içingiriş yapmalısınız.